Czym jest Makieta funkcjonalna?

Makieta funkcjonalna serwisu WWW czy aplikacji to projekt układu treści pozbawiony grafiki. Im lepiej wykonana jest makieta, tym więcej informacji możemy z niej uzyskać. Makieta może zostać przygotowana w formie tradycyjnej na papierze, w dokumencie lub z wykorzystaniem profesjonalnego oprogramowania tj. AXURE.

Rozwiązanie statyczne, papierowe czy w edytorze tekstu, pozwala na ogólne i statyczne zaprojektowanie układu treści dla poszczególnych widoków. Projektowanie z wykorzystaniem dedykowanego oprogramowania pozwala dodatkowo na opracowanie i pokazanie dynamicznych elementów projektu. Może to być intuicyjna nawigacja, która rozsuwa się, chowa itp., proste animacje czy przeładowywanie strony podczas przeglądania grafiki. Taka makieta wygląda już jak strona WWW, z tą różnicą, że pozbawiona jest końcowej grafiki.

Dlaczego makieta nie ma grafiki?

Z założenia makieta układu treści ma skupiać się na rozmieszczeniu strategicznych elementów serwisu, aplikacji, które będą skutecznie wpływały na realizację założonego celu. Takim celem może być np. sprzedaż, rejestracja czy kliknięcia w treść płatną. Grafika niepotrzebnie rozprasza zamawiającego makietę czy grupę projektantów, którzy zamiast skupić się na analizie układu, myślą nad aspektami kolorystycznymi i estetycznymi. Grafika powinna być kolejnym krokiem, po przygotowaniu makiety. Taka kolejność prac wpływa na poprawienie biznesowych założeń serwisu (decyzji), a także usprawnia przygotowanie projektu, dzieląc go na poszczególne etapy.

Przede wszystkim makieta funkcjonalna pozwala nam na wizualne zobaczenie naszego projektu. A to daje nam możliwość poprawy rozmieszczenia strategicznych elementów jeszcze przed pracą grafika i programisty.

 

Co zwykle zawiera makieta?

  • architekturę informacji wraz z eksponowaniem tekstu
  • strategiczne widoki (np. widoki poszczególnych podstron w serwisie WWW)
  • nawigacja

Cel projektowania makiet funkcjonalnych:

  • podniesienie skutecznosci serwisu internetowego
  • wydlużenie pobytu uzytkownika na stronie
  • zaznaczenie najważniejszych obszarów serwisu dla użytkownika

Korzyści:

  • Możliwość uzyskania maksymalnej użyteczności
  • Możliwość zweryfikowania rozmieszczenia elementów
  • Brak grafiki wspomaga biznesowe decyzje dotyczące serwisu

 

Autor

Jestem pasjonatką Internetu. Na co dzień zajmuję się Performance Marketingiem. Moja praca opiera się przede wszystkim na analizie danych. W związku z tym moimi ulubionymi narzędziami są arkusze kalkulacyjne oraz Google Analytics.

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.