Bałagan reklamowy na przykładzie wp.pl

Najbardziej irytują mnie reklamy internetowe. Taki paradoks w moim zawodzie. Precyzując, najbardziej irytuje mnie liczba reklam w serwisach informacyjnych. Ktoś może powiedzieć, że Ameryki nie odkryłam. Zgadza się. Nie od dzisiaj wiadomo, że mamy popsuty rynek reklamowy.  Handlowcy mają wysokie progi do wypracowania i ich celem jest sprzedaż jak największej liczby reklam. Mimo wszystko nie rozumiem bezmyślnego lokowania reklam w serwisach i wypełniania przestrzeni reklamowej materiałami od różnych dostawców tych samych towarów.

Posłużę się tu przykładem Wirtualnej Polski. Przykład z Euro 2016.
(Zwykle serwisy informacyjne przeglądam korzystając ze smartfona)

Na samym dole znajdziecie cały zrzut ekranu.

Na jednej stronie reklamują się 4 sklepy z asortymentem RTV AGD. Dwa pierwsze miejsca reklamowe wydają się najatrakcyjniejsze i najdroższe. Są to dedykowane miejsca reklamowe wp.pl. Pierwszym jest reklama w topie, a drugie to reklama w tle. W jednym czasie i w jednym miejscu spotkała się konkurencja. Ciekawe, kto więcej zapłacił?

Poniżej, na tej samej Stronie Głównej są miejsca reklamowe partnerów takich jak AdSense (reklamodawca korzysta wtedy z AdWords) oraz AdChoice. Z takiej formy reklamy skorzystał Media Expert i Conrad. Całkiem możliwe, że były to tzw. reklamy remarketingowe. W tym przypadku reklamodawcy zapłacili znacznie mniej i  prawdopodobnie liczyli się z możliwością spotkania konkurencji w jednym miejscu.

Czy warto w takim razie inwestować reklamę w dedykowane miejsca reklamowe, skoro i tak wydawca nie zagwarantuje nam indywidualności? W efekt wizerunkowy wątpię w takim szumie…

W TOP reklama Euro AGD

dedykowane miejsce reklamowe serwisu

Reklama wp.pl

W tle Partner Serwisu – Media Markt

dedykowane miejsce reklamowe serwisu

Reklama w tle mobile Media Markt
Reklama w tle Media Markt. Dedykowane miejsce reklamowe wp.pl

W treści Media Expert – AdSense

całkiem możliwe, że reklama remarketingowa

04mediaexpert
Poniżej ponownie Media Expert

również AdSense

AdSense MediaExpert
Reklama WWW przykład wp.pl mobile

Jeszcze niżej – Conrad AdChoice

Adchoice Conrad
Adchoice Conrad

A tu cały screen

Kliknij, aby powiększyć 🙂

Przykład bałagu reklamowego w serwisie informacyjnym,
Przykład bałagu reklamowego w serwisie informacyjnym,
Autor

Jestem pasjonatką Internetu. Na co dzień zajmuję się Performance Marketingiem. Moja praca opiera się przede wszystkim na analizie danych. W związku z tym moimi ulubionymi narzędziami są arkusze kalkulacyjne oraz Google Analytics.

3 komentarze

  1. psy szczekaja - karawna leci dalej Odpowiedz

    nie rozumiem totalnie tego wpisu… Wartość merytoryczna na poziomie osoby, która dopiero rozpoczyna przygodę z internetem.
    Nie wiem jak osoby zawodowo związane z marketingiem internetowym, mogą nie rozumieć tak podstawowych zagadnień jak działanie reklam na stronach internetowych, automatów reklamowych, nie odróżniać wyłączności reklamowej od standardowej reklamy.
    Z resztą Pawle, sam pracowałeś w WP, to chyba jeszcze pamiętasz jak to działa?

    • Po pierwsze nie jestem autorem wpisu, który raczyłeś skomentować. Po drugie chyba nie do końca go zrozumiałeś… Dziwię się, że tak personalnie odebrałeś problem, który został opisany… Życzę miłej i mniej stresującej pracy 😉

  2. Oj niestety serwisy, zwłaszcza te najbardziej znane, mają straszny bałagan jeżeli chodzi o reklamy, które przez to z pewnością dobrze nie działają na użytkowników!

Skomentuj

20 + osiemnaście =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.