G is for Google…

 

10 sierpnia udziałowcy firmy Google zakomunikowali o powołaniu nowej firmy o genialnej i prostej nazwie Alphabet!

Alphabet to nic innego jak spółka matka, do której wejdą wszystkie firmy i projekty dotychczas w mniejszym lub większym stopniu firmowane lub prowadzone przez Google. Oczywiście firma Google pozostaje. Jednak bedzie ona zajmowała sie głównie dotychczasowym core’owym biznesem czyli wyszukiwarką Google, Google Maps, Youtube’em, Androidem i reklamą. Inne projekty i przejęte firmy zostają tym samym wydzielone spod Google i stają się autonomicznymi firmamai w ramach struktury firmy Alphabet.

Alphabet www / Google
Alphabet www / Google

Na czele firmy matki Alphabet staje Larry Page jako CEO a tę funkcję w Google obejmuje Sundar Pichai. Wydaje się, żę te posunięcie jest sensowne. Dotychczas różne, często od siebie odległe projekty były scalane marką Google. Od robotyki, przez urządzenia smart home, projekty związane ze zdrowiem po wyszukiwarkę. Z jednej strony marka Google pomagała nowym biznesom z drugiej wiele z nich praktycznie nie ma nic wspólnego z Google’m jako wyszukiwarką czy mailem. W przyszłości firmowanie marką Google np. inteligentnych samochodów czy wojskowych robotów mogłoby przeszkadzać poszczególnym biznesom.

 

Nowa struktura nowej firmy Alphabet przedstawia się następująco: 

  • Calico – biotechnologia

  • Fiber – dostęp do internetu

  • Google – Search, Maps, YouTube, Android, reklama, aplikacje

  • Google Ventures – fundusz VC

  • Google Capital – fundusz inwestycyjny

  • Google X – automatyczne samochody, Google Glass, internet via balony, moonshots

  • Life Sciences – projekty związane ze zdrowiem

  • Nest – urządzenia inteligentnego domu / internet rzeczy

Internetową domeną Alphabet’u jest abc.xyz, krótko i sensownie 😉 … Zastanawiam sie jednak czy Google, o przepraszam  Alphabet nie skusi się na zajętą już domenę innej firmy… www.alphabet.com . Z dnia na dzień wartość domeny alphabet.com skoczyła bardzo wysoko…

Autor

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.