Airbus Defence and Space opracował system Counter-UAV, którego zadaniem jest wykrywanie nielegalnych wtargnięć bezzałogowych statków powietrznych (UAV) nad obszary z zakazem lotów. System ten oprócz wykrycia takich niechcianych gości jest też w stanie unieszkodliwić takiego drona. System ten jest zaprojektowany do monitorowania przestrzeni powietrznej obiektów typu koszary, lotniska, instalacje jądrowe i innych, które ze względów strategicznych lub zapewnienia bezpieczeństwa ludzi powinny być chronione przed niepożądanymi wtargnięciami dronów.

 

System oferuje bardzo wysoką skuteczność dzięki połączeniu danych z różnych czujników, szybkiej analizie otrzymanych danych po technologię zagłuszania. System do wykrywania dronów wykorzystuje specjalne radary, kamery termowizyjne i inne czujniki pozwalające na wykrycie zagrożenia od 5 do 10 km od celu. Na podstawie obszernej biblioteki znanych statków powietrznych typu UAV poziom zagrożenia jest oceniany w czasie rzeczywistym i w razie konieczności system zakłóca zdalne połączenie pilota z dronem lub jego autonomiczny system nawigacji (np. GPS). Dodatkowo czujniki kierunkowe systemu Counter-UAV potrafią namierzyć operatora drona tak aby była możliwość jego aresztowania.

Counter-UAV / fot. Airbus Defence and Space
Counter-UAV / fot. Airbus Defence and Space

 

 

Technologia Smart Responsive Jamming opracowana przez Airbus Defence and Space umożliwia selektywne blokowanie sygnały komunikacyjnego drona. Oznacza to, że inne częstotliwości w pobliżu są nadal aktywne. Technologia zagłuszania wrogiego sygnału jest na tyle rozwinięta, że pozwala ona na dokładną identyfikację urządzenia w tym na przejęcie drona przez operatora obsługującego system obronny. W przypadku gdy dron wykonuje lot na autopilocie system umożliwia również spoofing GPSu. Dzięki tak zaawansowanym funkcjom systemu można w kontrolowany sposób przejąć sterowanie nad niepożądanym dronem.

 

System Counter-UAV przeszedł już pomyślne testy i został zaoferowany potencjalnym klientom we Francji i Niemczech. Pełna gotowość systemu jest planowana na drugą połowę 2016 roku.

Autor

1 Comment

  1. A to jest bardzo ciekawa sprawa. Może to być fajny sposób na uniemożliwienie wandalom korzystania z dronów (była gdzieś ostatnio całkiem głośna sytuacja, kiedy ktoś wykorzystał drona do pomazania sprejem billboardu), ale trochę się boję, że może to mocno uprzykrzyć życie zwykłym użytkownikom dronów.

Skomentuj

1 × five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.